Uluslararası İşbirlikleriyle Türiye'de İlk Kez Beden Psikoterapisi Sertifikalı Klinik Psikoloji Tezli Yüksek Lisans Programı Devam Ediyor | Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar İçin Uygulama ve Araştırma Merkezi (SOYAÇ)
SOKAKTA YAŞAYAN ve ÇALIŞAN ÇOCUKLAR İÇİN UYGULAMA ve ARAŞTIRMA MERKEZİ
Maltepe Üniversitesi / SOYAC

Uluslararası İşbirlikleriyle Türiye'de İlk Kez Beden Psikoterapisi Sertifikalı Klinik Psikoloji Tezli Yüksek Lisans Programı Devam Ediyor

Paylaş

Beden Psikoterapisi Sertifikalı Klinik Psikoloji Tezli Yüksek Lisans Programı

 

Maltepe Üniversitesi ve The East London NHS Foundation Trust (ELFT, UK) işbirliğiyle  beden psikoterapisi alanında Türkiye’de yüksek lisans düzeyinde  ilk eğitim programı, bu alanda uluslararası öncü çalışmaları olan beden psikoterapisti akademisyenler ile geliştirilmiştir. 

 

Maltepe Üniversitesi Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar için Uygulama ve Araştırma Merkezi (SOYAÇ) tarafından  ulusal ve uluslararası işbirlikleriyle gelişimsel travma alanında toplum merkezli uygulama ve araştırma  projeleri gerçekleştirilmektedir. 2014 Yılından bu yana SOYAÇ çalışmalarına eğitim ve süpervizyon desteği veren beden psikoterapisti Prof Amara Renate Eckert ile ilk tohumları atılan beden psikoterapisi sertifikalı klinik psikoloji yüksek lisans programının öğretim programı  Research, Innovation and Medical Education at East London NHS Foundation Trust’ın Medikal Direktör’ü olan ve Centre for Psychiatry, Wolfson Institute of Preventive Medicine, Barts and The London School of Medicine and Dentistry, Queen Mary University of London’a bağlı olarak çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Frank Röhricht ile oluşturulmuştur.

 

Beden psikoterapisinde, beden-zihin bütünlüğü anlayışıyla duyusal algılar, hareket ve düşlemler ile çalışılması, sinir sistemine hızlı, doğrudan ve kalıcı etki edilmesini;  zihinsel ve ruhsal rahatlama için temel olan bedensel duyumsamalara farkındalık ile bedenin gerginlikten arınmasını sağlar. Beyne iletilen bilgilerin %80’i bedenden gelen duyusal algılardır.  Sürekli olarak anlam çıkarmaya odaklanmış olan insan beyni,  iletilen bedensel duyumsamaları yorumlayıp, anlamlandırır. Sadece konuşmaya dayalı diğer psikoterapi yaklaşımlarına artı olarak beden psikoterapisinde, duyusal algılardan yararlanılması, insanın  karmaşık, biyolojik, ruhsal bir organizma olarak kendisini anlamasına yardım eder. Beden psikoterapisi, gelişimsel travma, depresyon, kaygı, panik atak, kayıplar, uzun süren hastalıklar, güvensizlik, yeme bozuklukları, bağımlılık, stres gibi psikolojik sorunların tedavisinde etkilidir.

 

Beden Psikoterapisi Sertifikalı Klinik Psikoloji Tezli Yüksek Lisans Programına devam eden öğrenciler bu alana yön veren uluslararası uygulamacı ve akademisyenlerden ders ve süpervizyon desteği alacaklardır. Öğrencilere ayrıca 2-4 hafta süreyle Londra’da staj yapma ve Avrupa Beden Psikoterapisi Birliği’nden araştırma bursu olanakları  sunulmaktadır. Yüksek lisans programının ikinci yılında öğrenciler disiplinlerarası bir ekip içinde toplum merkezli SOYAÇ projelerinde çalışabilecekler, programda öğrendikleri bilgileri çok çeşitli gruplarda süpervizyon desteğiyle gerçek yaşama aktarabileceklerdir.

 

 

Program hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Program hakkındaki röportaj için tıklayınız.