SOYAÇ’a Veda… (10 Ekim 2023) | Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar İçin Uygulama ve Araştırma Merkezi (SOYAÇ)
SOKAKTA YAŞAYAN ve ÇALIŞAN ÇOCUKLAR İÇİN UYGULAMA ve ARAŞTIRMA MERKEZİ
Maltepe Üniversitesi / SOYAC

SOYAÇ’a Veda… (10 Ekim 2023)

Paylaş

SOYAÇ’a Veda…

SOYAÇ’ın kuruluşundan bu yana birlikte çalıştığım dostum, meslektaşım SOYAÇ Yardımcı Müdürü Prof. Dr. Figen Karadayı ile birlikte SOYAÇ’a veda ediyoruz.

Sokak çocukları için bir merkez kurma hayali ile 2009 yılında göreve başladığım Maltepe Üniversitesi’nde, 2010 yılından bu yana SOYAÇ kurucu müdürü olarak görev yaptım. Disiplinlerarası, kurumlararası, uluslararası işbirlikleriyle devam eden çalışmalarımızda başta çocuklar/gençler olmak üzere öğretim elemanları ve üniversite öğrencilerinin, işbirliği yaptığımız kurum ve kuruluş çalışanlarının aktif katılımlarını sağlayarak şefkati, sevgiyi odağına alan kapsayıcı, terapötik bir topluluk yaratılmasını hedefledik. Bireysel iyileşmenin ancak kolektif iyileşme ile mümkün olabileceği inancıyla oluşturduğumuz topluluğun üyelerinin dayanışma içinde birbirlerini duymalarını, birbirlerini görmelerini, ait hissetmelerini ilke edindik. Topluluk üyelerinin güçlü yanlarını odağımıza aldık. Her türlü ayrışmanın travma belirtisi olduğunun bilinciyle “Uzman/yardım eden” ve/veya “yardım alan” gibi ayrışmalardan kaçındık. Bizim için “her birimizin kim” olduğundan çok “birlikte kim olduğumuz” önemli oldu. Sonuçları bilimsel yayınlara dönüşen projelerimizin adları da bu birlik ilkesine vurgu yaptı: “Çocuklarla Birlikte”, “Gençler için Gençlerle”, “Liseden Üniversiteye Gençler Birlikte”, “Okuldayız Nişantepe”, “Okuldayız Üsküdar” vs..

Kimi kaynaklarda sosyal adaletin sevgi dolu bir farkındalıkla eylemde bulunma olarak tanımlanması ve umutsuzluğun sosyal adaletin önündeki en büyük engel olarak gösterilmesi anlamlıdır. Umutla bize katılıp çalışmalara emeği geçen kalpleri ile bizi destekleyen herkese; verdikleri yaşam mücadelesi ile çalışmalarımıza ilham kaynağı olan ve bize güç veren çocuklara/gençlere bize güvenleri ve işbirlikleri için teşekkür ederim.

Sevgilerimle,

Prof. Dr. Özden Bademci

SOYAÇ Kurucu Müdürü
(2010-2023)

---------------

17 Ekim 2023
İstanbul