Psk. Dr. Karol Darsa - ‘Reconnect’ Bütünleyici Travma Tedavi Modeli (RİTTM) Uygulayıcı Eğitimi | Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar İçin Uygulama ve Araştırma Merkezi (SOYAÇ)
SOKAKTA YAŞAYAN ve ÇALIŞAN ÇOCUKLAR İÇİN UYGULAMA ve ARAŞTIRMA MERKEZİ
Maltepe Üniversitesi / SOYAC

Psk. Dr. Karol Darsa - ‘Reconnect’ Bütünleyici Travma Tedavi Modeli (RİTTM) Uygulayıcı Eğitimi

Paylaş

 

 

Kayıt Bilgileri:

  • Ön Kayıt: Ön kayıt için lütfen tıklayınız. Ön kayıt sonrası adayın başvurusu onaylandığı taktirde e-postasına onay cevabı gönderildikten sonra ödeme işlemleri gerçekleştirilerek eğitime kesin kayıt tamamlanır.

  • Eğitim Ücreti:  Eğitim ücreti, 7575 TL (KDV dahil) olup, 6 taksitte ödeme imkanı mevcuttur. İlk taksit kesin kayıt yaptırıldığında alınacaktır. Taksitle ödeme seçeneği sadece İş Bankası kredi kartı için geçerlidir.  Ödeme işlemi ile ilgili detaylar başvuru onay maili ile bildirilecektir. 

  • Son Kayıt Tarihi: 18 Mart 2021

  • Ön Koşullar: Psikoloji, PDR veya psikiyatri alanlarının birinde son sınıf öğrencisi (2020-2021 akademik yılı itibariyle) veya bu alanlardan mezun olmak. Katılımcıların tüm modüllere katılması  zorunludur.

  • Değerlendirme:  Eğitimi başarı ile tamamlayan katılımcılar Reconnect Integrative Trauma Treatment Uygulayıcı Sertifikası almaya hak kazanacaklardır.  Bu sertifikaya ek olarak, klinik psikoloji yüksek lisans eğitimi olan katılımcılara Evergreen Certifications* onaylı Certified Clinical Trauma Professional (CCTP) sertifikası, klinik psikolog olmayan katılımcılara ise Certified Trauma Professional (CTP) sertifikası almaya hak kazanacaklardır.

  • İletişim: [email protected]

 

*Daha fazla bilgi için tıklayınız.

**Eğitim hakkındaki video için tıklayınız.

 

 

‘Reconnect’ Bütünleyici Travma Terapi Modeli (RITTM) zihin ve beden bağlanmasına dayalı olarak, bireyi tedavi eden bütüncül bir yaklaşımıdır. RITTM Eğitimi, travma yaşamış bireylerle çalışan profesyoneller için alanında uzman, psikolog Dr. Karol Darsa tarafından geliştirilmiş bir eğitim programıdır.

 

RITTM, her biri 6’şar günlük 3 modülden oluşan, toplam 48 saatte tamamlanan ve eğitim dili Türkçe olan bir eğitim programıdır. Eğitimi başarı ile tamamlayan katılımcılar Reconnect Integrative Trauma Treatment Uygulayıcı Sertifikası almaya hak kazanacaklardır.  Bu sertifikaya ek olarak, klinik psikoloji yüksek lisans eğitimi olan katılımcılara Evergreen Certifications* onaylı Certified Clinical Trauma Professional (CCTP) sertifikası, klinik psikolog olmayan katılımcılara ise Certified Trauma Professional (CTP) sertifikası almaya hak kazanacaklardır. RITTM eğitimi Dr. Darsa tarafından aktarılacak kuramsal bilgiler, modelin uygulamasının katılımcılar üzerinde canlandırılması ve Dr. Darsa rehberliğinde grup içinde deneyimlenmesi, vaka tartışmaları ve okuma önerilerinden oluşmaktadır. 

 

RITTM Felsefesi:

RITTM’nin temel felsefesi travma ile bireyin iç dünyası ile bağlantının bozulmasına dayanmaktadır. Travma, bireyin kendi bedeni, duyguları, zihni, aile ve arkadaş çevresi, yaratıcılığı ve inançları, en nihai noktada da kendi benliği ile olan bağlantısını kaybediyormuş gibi hissetmesine yola açabilir. RITTM bu bağlantıların yeniden sağlanmasının ve bireyin kendi benliği ile tekrar bağlanmasının önemine dikkat çekmektedir.

 

RITTM, terapiste EMDR (Eye movement desensitization and reprocessing), Brainspotting (BSP) Somatik Deneyimleme (Somatic Experiencing) (Peter Levine), Sensorimotor Psikoterapi (Sensorimotor Psychotherapy) (Pat Ogden), Somatik Travma Terapi (Somatic Trauma Therapy) (Babette Rothschild), Enerji Psikolojisi (Energy Psychology), Farkındalık (Mindfulness) Temelli Terapiler ve çeşitli nefes alma ve anda kalma (grounding) terapi tekniklerinin birleştirilerek nasıl kullanılacağını öğretir. 

 

Bunun yanında RITTM, danışanı bir ekip halinde tedavi etme olanağı sağladığından terapiste diğer terapistlerle iletişim ve etkileşim içinde nasıl çalışacağını gösterir. RITTM ekibi nörofeedback, akapunktur, yoga eğitmenleri, sanat ve grup terapistlerinden oluşmaktadır.


 

RITTM Eğitiminin Amaçları:

  1. Travma tedavisinde beden zihin bütüncül yaklaşımını tanıtmak.

  2. Travmatik anıların işlenmesi süreci öncesinde hastayı stabilize etmeye ve hastaya gerekli becerileri kazandırmaya yönelik özel teknikleri öğretmek.

  3. Travmatik anıların en güvenli ve kapsamlı şekilde işlenmesi için gerekli teknikleri öğretmek.

  4. Travma ile çalışan profesyonellerin tükenmişlik yaşamadan çalışmalarını sağlamak ve onları güçlendirmek. 

 

Eğitim Programı:

 

Eğitimci hakkında:

Dr. Karol Darsa lisanslı bir psikolog ve travma uzmanı olup aynı zamanda Reconnect Integratif Travma Tedavi Merkezi’nin kurucusu ve yöneticisidir. Dr. Darsa’nın travma ve ruh sağlığı alanında 20 yılı aşkın klinik ve idari tecrübesi bulunmaktadır. Kariyerine 1998 yılında koruyucu aile sosyal hizmet danışmanı olarak başlamış, daha sonrasında çalışmalarını istismar mağduru çocuklar ve onların aileleriyle sürdürmüştür. Aynı zamanda, çocuklukta istismara uğramış yetişkinlerle de çalışmıştır. Dr. Darsa kariyerinin ilerleyen zamanlarında birçok tedavi merkezinde görev almış ve halen kendi özel kliniğinde travma uzmanı olarak çalışmaya devam etmektedir.

 

Dr. Darsa, travma tedavisi ve ruh sağlığı alanlarında çok sayıda kanıta dayalı eğitimi tamamlamıştır. Bu eğitimler arasında Brainspotting (3.seviye), EMDR (1.ve 2.seviye), Somatik Deneyimleme ve Sensorimotor Psikoterapi eğitimleri yer almaktadır. 2002 yılında, Dr. Darsa CHRIS-Tekniği’nin kurucusu olan Christine Schenk ile çalışmaya başlamıştır. Bu teknik kendine özgü enerji işlemi ile danışanların kendi bedenlerinde kendi öz benliklerine nasıl odaklanacaklarını öğretmektedir. Dr. Darsa, tamamladığı her bir ileri düzey eğitim sayesinde, travma süreci, iyileşme ve her bir bireyin travmanın etkilerinden bireysel özgürlüğüne ulaşmasına nasıl yardım edeceği hakkında daha derin bir anlayış geliştirmiştir.

 

Dr. Darsa askeri cinsel travma mağdurlarını tedavi etmek için 2012 yılında tasarlanan “Invisible War Recovery” (Görünmez Savaş İyileşmesi) programının yaratıcılarından biridir. Dr. Darsa danışanlarının travmatik olaylar, gelişimsel travma ya da duygusal problemler nedeniyle öz-düzenlemeleri bozulduğunda, travma tedavisinde sıklıkla gözden kaçırılan hususun çok ince akort edilmiş, hassas, beden temelli bir sürecin, iyileşme ve zihin ile beden arasında yeniden bağlantı (reconnection) kurmaya yardım etmesi olduğunun farkına varmıştır. Bu süreç, Dr. Darsa’nın ‘Reconnect’ Bütünleyici Travma Tedavi Merkezi bünyesinde kendi travma tedavi programını tasarlamasına ve geliştirmesine yönelik bir tutkuyu ateşlemiştir. ‘Reconnect’ Bütünleyici Travma Tedavi Merkezi, danışanlarla yoğunlaştırılmış olarak bire bir çalışma yönteminin, merkeze başvuran her bireyin iyileşmesine doğrudan yardım ettiği inancını benimsemiştir.  

 

Dr. Darsa aslen Türkiyeli olup, 27 yıldır Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamaktadır. Dr. Darsa daha önce İspanya, Fransa ve Brezilya’da da yaşamıştır. Dr. Darsa’nın birçok farklı etnik ve sosyal grupla etkileşime girmesi, insan düşünce ve davranışındaki kültürel farklılıkları anlamasına yardım etmiştir.

 

Dr. Darsa’nın terapi uygulayabileceği diller arasında İngilizce, İspanyolca, Fransızca ve Türkçe yer almaktadır. Bunların yanında Dr. Darsa İtalyanca ve Portekizce dillerinde de görüşme yapabilmektedir.