Liseden Üniversiteye Gençler Birlikte Projesi 2. yılında | Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar İçin Uygulama ve Araştırma Merkezi (SOYAÇ)
SOKAKTA YAŞAYAN ve ÇALIŞAN ÇOCUKLAR İÇİN UYGULAMA ve ARAŞTIRMA MERKEZİ
Maltepe Üniversitesi / SOYAC

Liseden Üniversiteye Gençler Birlikte Projesi 2. yılında

Paylaş

Liseden Üniversiteye Gençler Birlikte Projesi 2016 – 2017 

Maltepe Kaymakamlığı ve Maltepe Üniversitesi SOYAÇ işbirliğinde 2015-2016 Akademik Yılı’nda yapılmış olan proje, yeni akademik yılda da gelişerek devam etmektedir. Bu yıl, geçen akademik yılda çalışılan proje lisesinde devam edilmektedir. Projede, bu yıl Maltepe Üniversitesi Psikoloji (TR) Bölümü’nden 13, Psikoloji (İNG) Bölümü’nden 30, Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı’ndan 10 öğrenci görev almaktadır.

Yeni akademik yılda, okul terkini önlemeye yönelik proje etkinlikleri kapsamında meslek lisesinde Bilişim Bölümü öğrencileri için Maltepe Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı Bölümü’nden Öğr. Gör. Kadir Erdem’in Atölye Yürütücüsü olduğu “Bilgisayar Atölyesi” yapılmaya başlanmıştır. Bu atölyede, özellikle geçen yılda Liseden Üniversiteye Gençler Birlikte Projesi’ne katılmış lise öğrencilerinin derslerinin de desteklenmesi hedeflenmektedir.

“SOYAÇ Müdahale Yöntemi” kapsamında, risk altındaki lise öğrencileri ile “akran danışmanlığı”görüşmeleri, Maltepe Üniversitesi Psikoloji ve Sosyal Hizmet Bölümleri öğretim üyelerinin süpervizyonu altında gerçekleştirilmektedir. Buna ek olarak, projeye katılmakta olan gençlerin aile üyelerine yönelik psikolojik destek Maltepe Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı öğrencileri tarafından staj ve psikoterapi süpervizyonları kapsamında sağlanmaktadır.