Digital Arts-Refugee Engagement (DA-RE) (Haziran 2020-Devam Ediyor) | Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar İçin Uygulama ve Araştırma Merkezi (SOYAÇ)
SOKAKTA YAŞAYAN ve ÇALIŞAN ÇOCUKLAR İÇİN UYGULAMA ve ARAŞTIRMA MERKEZİ
Maltepe Üniversitesi / SOYAC

Digital Arts-Refugee Engagement (DA-RE) (Haziran 2020-Devam Ediyor)

Paylaş

Digital Arts-Refugee Engagement
(DA-RE)
   

 

                                                                                                 

Digital Arts for  Refugee Engagement (DA-RE) projesi, Bournemouth  Üniversitesi’nin (Britanya) koordinatörlüğünde Türkiye’den SOYAÇ ve  Bangladeş’ten Chittagong  Üniversitesi’nin yürütücülüğünde gerçekleştirilmektedir. 2020 Haziran ayında başlayan DA-RE projesinin Türkiye'de gerçekleştirilen çalışmaların koordinatörlüğünü Doç. Dr. Özden Bademci  yapmaktadır. Türkiye’de merkezi Gaziantep’te bulunan  Gate of Sun film şirketi işbirliğiyle Suriyeli gençlerle çalışılmaktadır. Bangladeş’te ise Ukhiab’da bulunan Kutupalang ve Balukhali Rohingya göçmen kampında yaşayan gençler projeye dahil edilmişlerdir. 

DİJİTAL SANATLAR YOLUYLA MÜLTECİ GENÇLERİN SOSYAL KATILIMLARININ DESTEKLENMESİ
Mülteci gençlere psikososyal destek ve dijital sanatların üretiminde kullanılan araçlar ile ‘podcast, animasyon, kısa film, blog’ v.b gibi iletişim içeriklerini üretmeleri için teknik destek verilmektedir. Mülteci gençlerin sosyal katılımlarının ve mesleki gelişimlerinin desteklenmesinin amaçlandığı proje Mart 2022’de sona erecektir. 

Yeni eğitim uygulamalarında 'dijital göçmen' ve ‘dijital yerli’ kavramlarının öne çıktığı günümüzde, dijital sanatlar; mülteci  bireylerin desteklenmelerinde yeni medya teknolojilerinin sağladığı avantajlardan yararlanılması yoluyla bireylerin  üretim ve iletişim sürecinin öznesi olmalarını sağlaması açısından önemli bir kaynak olarak görülmektedir. 

*Mülteci Gençlerin Türkiye'de gerçekleştirdikleri projelerin tamamına erişmek için tıklayınız.

*Mülteci Gençlerin Bangladeş'te gerçekleştirdikleri projelerin tamamına erişmek için tıklayınız.