Çocuklarla/Gençlerle Birlikte Projesi (2010-2014; 2020-Devam Ediyor) | Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar İçin Uygulama ve Araştırma Merkezi (SOYAÇ)
SOKAKTA YAŞAYAN ve ÇALIŞAN ÇOCUKLAR İÇİN UYGULAMA ve ARAŞTIRMA MERKEZİ
Maltepe Üniversitesi / SOYAC

Çocuklarla/Gençlerle Birlikte Projesi (2010-2014; 2020-Devam Ediyor)

Paylaş

2010-2014 Yılları arasında o zamanki adıyla, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığına bağlı İstanbul İl Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Müdürlüğü (SHÇEK) işbirliğiyle “Çocuklarla Birlikte Projesi” gerçekleştirilmiştir.  Travma mağduru, toplumdan en fazla dışlanan, toplumun en kırılgan ve erişilmesi en zor gruplarından olan çocuklarla devletin ilgili kuruluşları işbirliği ile onlara yakın yaş grubundan üniversiteli gençlerle çocukların kendilerini duygusal ve sosyal olarak güvende hissettikleri ve kapsandıklarını deneyimledikleri bir kültürel ortam yaratılarak bağlanma temelli psikososyal grup desteği verilmiştir.

 

“Çocuklarla Birlikte Projesi” 2010-2011 yılları arasında çocukların kaldıkları kurumlarda gerçekleştirilirken, çocukların talebi üzerine çalışmalara,  Eylül 2011’den Haziran 2014’e kadar Maltepe Üniversitesi Yerleşkesinde devam edilmiştir. Proje kapsamında başta psikoloji bölümü olmak üzere Üniversitenin hemen hemen tüm bölümlerinin öğretim elemanları ve öğrencilerinin aktif katılımları ile çocuklara psikososyal ve eğitim desteği verilmiş, çalışmaların çocuklar üzerindeki olumlu sonuçları bilimsel dergilerde yayın haline gelmiştir. (Bademci ve Karadayı, 2013; Bademci, Karadayı, de Zulueta, 2015). O zamanki kurum yetkilileri tarafından çalışmalar sonlandırıldıktan sonra da çocuklar ile iletişim devam ettirilmiş, bu çocuklardan 4’ü 2014-2015 yılları arasında ISTKA destekli “Gençler için Gençlerle” Projesinde akran destek personeli olarak istihdam edilmiştir.

 

Artık 20’li yaşlarının başında olan 15 gence 2020-2021 Akademik yılından itibaren, “ Uluslararası Beden Psikoterapisi Sertifikalı Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programına” devam eden öğrenciler tarafından klinik uygulama ve süpervizyon dersleri kapsamında, Toplum Ruh Sağlığını Geliştirme Derneği http://promotingcommunitymentalhealth.org/ işbirliği ile düzenli psikoterapi desteği verilmeye başlanmıştır. Proje ekibi listesi için tıklayınız.