SOKAKTA YAŞAYAN ve ÇALIŞAN ÇOCUKLAR İÇİN UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ
Meta Author

SOYAÇ ile Kartal Belediyesi Sivil Savunma Müdürlüğü işbirliği ile verilen sivil savunma eğitimleri tamamlandı

Share

Maltepe Üniversitesi Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar için Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (SOYAÇ) 2010 yılından bu yana Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü işbirliği ile yürüttüğü “Çocuklarla Birlikte” Projesi kapsamında 27 Ocak – 7 Şubat 2014 tarihleri arasında Kartal Belediyesi Sivil Savunma Müdürlüğü tarafından 10 çocuk ile onlarla çalışan 4 yardımcı personele sivil savunma eğitimi verilmiştir. Eğitimlerde çocuklara, Maltepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencileri “Çocuklarla Birlikte” Projesi gönüllülerine eşlik etmişlerdir.

Proje ile sokak yaşantısı olan 15 yaş üstü çocukların mesleki beceriler kazanarak topluma entegrasyonlarına ve onlara verilen mevcut hizmete katkı sağlanması amaçlanmıştır. Proje kapsamında, Kartal Belediyesi Sivil Savunma Müdürlüğü tarafından “Sertifikalı Hafif Arama Kurtarma Eğitimi”, “Sertifikalı İlkyardım Eğitimi” ve “Sertifikalı Su Üstü Arama Kurtarma Eğitimi” konularında eğitimler verilmiştir.

Aldıkları eğitimlerle çocuklarda afetlere ilişkin bilinç oluşturularak acil durumlarda (ilk yardım gibi) yapılacak müdahaleleri öğrenmeleri, ilerde bu alanda çalışmak isteyenlere de alacakları sertifika ile iş bulabilmeleri için önemli bir adım atılmış olmuştur.