Maltepe Üniversitesi | Türkiye’nin yeni bilim, fikir ve düşünce dergisi: SCIENCEUP

Türkiye’nin yeni bilim, fikir ve düşünce dergisi: SCIENCEUP

T.C. Maltepe Üniversitesi direktörlüğünde hazırlanan Türkiye’nin yeni Bilim-Kültür-Düşünce dergisi ScienceUp, yayın hayatına başladı.

ScienceUp’ın ilk sayısı 1 Mayıs’ta okurlarıyla buluştu. Ulusal ve uluslararası mecralarda merak uyandıran konular, bilimsel çalışmalar ve üst düzey içeriğiyle ses getirecek ScienceUP, online platformlarda ücretsiz erişime açık olacak ve Türkçe-İngilizce olmak üzere iki dilde yayımlanacak.

Aylık olarak yayımlanacak ScienceUp, makale, haber, analiz ve özel röportajlarıyla zengin bir içeriğe imza atıyor. Dergide, sadece bilim dünyasından son gelişmeler, buluş ve keşifler değil; politika, uluslararası ilişkiler, iletişim, felsefe, kültür ve sanat gibi alanlarında da derinlikli yazılar yer alacak.

Online (çevrimiçi) yayın platformlarında, dünyanın önde gelen online kütüphanelerinde, dijital yazılı kaynakların da içinde yer aldığı indekslerde ücretsiz olarak erişime de açılan ScienceUp’ın bu ayki kapak başlığı: “Korona Çağı”… Hem virüsün ortaya çıktığı ilk günden bu yana yaşananlara ışık tutuyor hem de COVID-19’un tedavisiyle ilgili gelişmelerin geldiği son noktayı aktarıyor. Derginin ana sorusu ise şöyle: Korona’dan sonra neler olacak?

 Bu soruya derginin ilk sayısına özel olarak; uluslararası ilişkiler ve siyaset alanında Prof. Dr. Hasan Ünal, ekonomi alanında Prof. Dr. Emre Alkin, tıp alanında Doç. Dr. David T. Thomas, yapay zekâ alanında Dr. Şebnem Özdemir, liderler ve yönetim alanında Evrim Kuran, eğitim alanında ise Özgür Bolat yanıt verdi.

ScienceUp, özel röportajlarıyla da dikkat çekiyor:

ASTRONOMİ: Uzayda bize yer var mı? Prof. Dr. Ersin Göğüş, neden “Varsa da, bizim için değil” diyor?

ULUSLARARASI HUKUK: “Hukuk nasıl bir sınav veriyor ve bize yeni çağda nasıl yol gösterici olabilir” sorusuna Doç. Dr. Hasan Sınar, “Hemen şimdi küresel işbirliği!” diyor.

TARIM: Organik sandıklarımız gerçekten organik mi? Gazeteci Gürkan Akgüneş, organik tartışmasını yazdı.

PSİKOLOJİ: Yetenek çalışmalarıyla tanınan Dr. Bahar Eriş’e göre “üstün zekâlı” kime denir? Ayrıca çok çalışmak neden daha kıymetli?

NÖROLOJİ: Cerrahi alanda yaptığı ameliyatlarla adından söz ettiren Nörolog Prof. Dr. Kemal Yücesoy, “Yakın gelecekte iyi çalışan bir beyni, cerrahi operasyonla sağlamak mümkün mü” arayışlarına sıcak bakıyor.

ASTROLOJİ: 2020 yılında yaşanan krizi aralık ayında öngören ünlü astrolog Dinçer Güner, astrolojinin bilimsel bir çalışma alanı olarak kabul edilmemesine nasıl yanıt veriyor?

GENETİK: Kemoterapi tarihe mi karışıyor? Prof. Dr. Orhan Türken, genetik bilimindeki keşiflerin kanser tedavisindeki ilk sonuçlarını açıklıyor.

Dergiye online dergilik uygulamalarından ve www.scienceup.online adresinden ulaşılabilir. 

Düşüncede Özgür, Eğitimde Çağdaş, Bilimde Evrensel