Maltepe Üniversitesi | Prof. Dr. Atilla Cavkaytar’ın Başarısı

Prof. Dr. Atilla Cavkaytar’ın Başarısı

Dünyada zihinsel yetersizlikle ilgili gündemi belirleyen Amerikan Zihinsel ve Gelişimsel Yetersizlikler Derneği (AAIDD) tarafından Eğitim Fakültemiz Özel Eğitim Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Atilla Cavkaytar’a ödül verilecektir.

Dünyada zihinsel yetersizlikle ilgili gündemi belirleyen Amerikan Zihinsel ve Gelişimsel Yetersizlikler Derneği (AAIDD) tarafından “Zihinsel Yetersizlik: Tanım, Tanı, Sınıflandırma ve Destek Sistemleri” kitabının on ikinci basımının hazırlanmasına katkı verenler için ödül töreni düzenlenmiştir. 23 Haziran 2021 Çarşamba günü, Türkiye Saati ile 01.00’de canlı yayınlanacak olan bu törende; Eylül 2017’den bu yana derneğin Danışma Kurulu üyesi olarak ülkemizdeki özel eğitimciler adına katkı veren Eğitim Fakültemiz Özel Eğitim Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Atilla Cavkaytar’a da ödül verilecektir. AAIDD’nin 145’inci Yıllık Toplantısı olan kongre kapsamında ve çevrimiçi olarak düzenlenen tören,  https://www.youtube.com/watch?v=5yUIcp6oOYk adresinden izlenebilecektir.  

 

Ödül Alacak Danışma Kurulu Üyeleri

Giulia Balboni, PhD, FAAIDD

Susan M. Havercamp, PhD, FAAIDD

Alexandra Bonardi, MS, MHA, FAAIDD

Amy Hewitt, PhD, FAAIDD

Serafino Buono, PhD

Diane Morin, PhD, FAAIDD

Wil H. E. Buntinx, PhD, FAAIDD

Elizabeth Perkins, PhD, FAAIDD

Diego González Castañón, MD

Rick Rader, MD, FAAIDD

Atilla Cavkaytar, PhD

Anthony Rodriguez, PhD, FAAIDD

Luigi E. Croce, MD

Yunji Jeong, PhD

Deborah Fidler, PhD

Sheryl Larson, PhD, FAAIDD

Randy G. Floyd, PhD

Karrie A. Shogren, PhD, FAAIDD

Marty Ford, JD

Peter J. Smith, MD, MA, FAAIDD

Sandra Friedman, MD, MPH, FAAIDD

Roger Stancliffe, PhD, FAAIDD

Glenn T. Fujiura, PhD

James R. Thompson, PhD, FAAIDD

Lisa Greenman, JD

Miguel Ángel Verdugo, PhD, FAAIDD

Kevin McGrew, PhD

Mian Wang, PhD

Laura Lee McIntyre, PhD, FAAIDD

Michael L. Wehmeyer, PhD, FAAIDD

Sofia Santos, PhD

Keith F. Widaman, PhD

 

 

 

 

Zihinsel Yetersizlik: Tanım, Tanı, Sınıflandırma ve Destek Sistemleri”

On ikinci Basım

Editörler: Robert L. Schalock, Ruth Luckasson, and Marc J. Tassé

Dünyada zihinsel yetersizlikle ilgili gündemi belirleyen Amerikan Zihinsel ve Gelişimsel Yetersizlikler Derneği (AAIDD) “Zihinsel Yetersizlik: Tanım, Tanı, Sınıflandırma ve Destek Sistemleri” kitabının 12’inci basımını Ocak 2021 tarihinde yayınladı.

AAIDD tanımlama kılavuzu, zihinsel yetersizliğin yapısını anlama, teşhis etme ve sınıflandırmada alana öncülük eder. On birinci basım 2010 yılında yayınlanmıştı ve zihinsel yetersizliğin tanım, tanılama ve sınıflandırma sistemlerini açıklamıştı.

 

On ikinci basım, son 10 yılın bulgularını ve gelişmelerini birleştiriyor ve operasyonel tanımı, tanıya sistematik bir yaklaşımı, isteğe bağlı olarak alt grup sınıflandırmasını ve zihinsel yetersizliği olan kişiler için destek sistemlerinin planlamasını sunuyor. Ayrıca on ikinci basım, son 10 yılda yaşanan gelişmeler ışığında başlangıç yaşının yapısını incelemekte ve bu ölçütü, alandaki profesyoneller için kritik öneme sahip olacak şekilde değiştirmektedir. Son basımdaki bu materyal, kullanıcı dostu bir tarzda sunulmuştur ve her bölüm erişimi ve anlamayı kolaylaştırmak için gelişmiş düzenlemeleri içermektedir.

 

Son basımla birlikte getirilen yenilikler bireylerin yetersizliklerine odaklanmak yerine, gereksinim duydukları desteklerin yoğunluğuna odaklanmaktadır. Dolayısıyla son basım zihinsel yetersizliği olan bireyler ve ailelerinin destek gereksinimlerinin karşılanmasında çok önemli bir araç olacaktır.

 

 

Düşüncede Özgür, Eğitimde Çağdaş, Bilimde Evrensel