Maltepe Üniversitesi | 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı YKS KAYIT İŞLEMLERİ

2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı YKS KAYIT İŞLEMLERİ

2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı

YKS KAYIT İŞLEMLERİ

2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılında Üniversitemize YKS yerleştirmeleri sonucunda kayıt hakkı kazanan adaylar, 22-24 Ağustos 2022 tarihleri arasında e-devlet kapısı üzerinden elektronik kayıt (e-kayıt) yöntemiyle veya Üniversiteye şahsen gelerek 22-26 Ağustos 2022 tarihleri ve 09:00-17:00 saatleri arasında kayıtlarını yaptırabilirler. Yerleşen adaylar e-devlet şifreleri ile https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı bölümünden e-kayıt işlemleri yapabileceklerdir.

Kılavuzlarda yer alan yükseköğretim programlarında aynı anda örgün iki ön lisans veya iki lisans programına kayıt yaptırılamayacağına ve eğitime devam edilemeyeceğine ilişkin Yükseköğretim Genel Kurul kararı uyarınca, durumları bu açıklamaya uyan adaylar halen kayıtlı oldukları yükseköğretim kurumundan ilişiklerini kesmedikleri takdirde yeni yerleştirildikleri yükseköğretim programına kayıt yaptıramazlar. Söz konusu kararlar adayların YKS tercih ve yerleştirmelerinde herhangi bir programa yerleştirilmesine engel değildir. Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak ortaöğretim kurumlarında, ön lisans programında veya lisans programlarında mezun aşamasında olup staj, bütünleme veya tek ders sınavına girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 30 Aralık 2022 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.

a) Adayların kayıt için bizzat başvurmaları (elektronik kayıt hariç) gerekmektedir. Posta ile kayıt yapılmaz.

b) Kayıt için istenen belgelerin onaysız sureti veya fotokopisi kabul edilmez.

c) Belgeler eksik ise kayıt yapılmaz.

ç) Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday herhangi bir hak iddia edemez.

d) Üniversiteler, gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemleri yapmaya yetkilidir.

Kayıt işlemlerinin başlatılması için ilk olarak,  Ön Kayıt Bilgi Formunu  tam ve doğru olarak doldurmanız gerekmektedir.

İŞLEM ADIMLARI:

1. Ön Kayıt Bilgi Formu’nu doldurunuz.

Ön Kayıt Bilgi Formu’nu doldurmayan adayların e-kayıt işlemi başlamayacaktır.

2. Öğrenim ücretini ödeyiniz.

Online ödeme yapmak için tıklayınız.

3. E- Kayıt işlemini tamamlayınız.

Ön Kayıt Bilgi Formu’nu dolduran ve öğrenim ücretini ödeyen adayların e-kayıt işlemini tamamlamaları gerekir.

Ücretler ve Ödemeler

Kayıt işlemlerinin tamamlanabilmesi için, adayların kayda gelmeden önce ödemekle yükümlü oldukları ücretlerin tamamını ödemeleri gerekir. Ödeme işlemi tamamlanmayan adayların Üniversiteye kayıtları yapılmaz.

2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı Öğrenim Ücretleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı Ödeme Seçenekleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı Yurt Ücretleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Tercih İndirimi

Tüm bölümlerin/programların ücretli kontenjanlarını birinci sırada tercih edip yerleşenlere %20 indirim uygulanır.

Tercih İndirimi sadece 2022 YKS yerleştirmeleri için geçerlidir.  İlgili burs ve indirimler hakkında https://aday.maltepe.edu.tr/burslar-ve-ucretler sayfasından ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Online ödeme yapmak için tıklayınız.

Her iki yönteme göre, kayıt yaptırma adımları aşağıda açıklanmaktadır:

E-DEVLET KAPISI ÜZERİNDEN ELEKTRONİK KAYIT (E-KAYIT)

YKS yerleştirme sonuçları kapsamında aşağıda belirtilen bölümlere/programlara kayıt hakkı kazanan adayların 22-24 Ağustos 2022 tarihleri arasında e-devlet kapısı üzerinden, e-kayıt işlemlerini tamamlamaları gerekir. Ülkemizde artan vakalar nedeniyle, e-kayıt yöntemiyle kayıt olmanız önerilmektedir.

 • Eğitim Fakültesi: İlköğretim Matematik Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Özel Eğitim Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık
 • Güzel Sanatlar Fakültesi: Gastronomi ve Mutfak Sanatları
 • Hukuk Fakültesi: Hukuk
 • İletişim Fakültesi: Gazetecilik, Görsel İletişim Tasarımı, Halkla İlişkiler ve Tanıtım (TR/EN), Radyo, Televizyon ve Sinema
 • İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi: Felsefe, Psikoloji (TR/EN), Sosyal Hizmet, Sosyoloji
 • İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi: İşletme, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Uluslararası Ticaret ve Lojistik (TR/EN)
 • Mimarlık ve Tasarım Fakültesi: Gemi ve Yat Tasarımı, İç Mimarlık, Mimarlık (TR/EN)
 • Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi: Bilgisayar Mühendisliği (EN), Elektrik-Elektronik Mühendisliği (EN), Endüstri Mühendisliği (EN), İnşaat Mühendisliği (TR/EN), Yazılım Mühendisliği (EN)
 • Tıp Fakültesi: Tıp (TR/EN)
 • Hemşirelik Yüksekokulu: Hemşirelik
 • Meslek Yüksekokulu: Adalet, Anestezi, Bankacılık ve Sigortacılık, Bilgisayar Programcılığı, Çocuk Gelişimi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, İlk ve Acil Yardım, İş Sağlığı ve Güvenliği, Mimari Restorasyon, Moda Tasarımı, Radyo ve Televizyon Programcılığı, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği, Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Uçak Teknolojisi
 • Sağlık Bilimleri Yüksekokulu: Dil ve Konuşma Terapisi

E-devlet kapısı üzerinden e-kayıt işlemleri için: https://www.turkiye.gov.tr (Giriş yaptıktan sonra, “E-Hizmetler” sayfasında yer alan “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı” başlığında “Üniversite E-Kayıt” sayfasına girerek Üniversite kaydı tamamlanır. YÖK tarafından yayımlanan “E-Kayıt Kılavuzu”na buradan ulaşabilirsiniz.)

E-kayıt işlemlerini tamamlayan adayların Üniversiteye gelmesine ve herhangi bir evrak teslimi yapmasına gerek yoktur. Üniversite kaydınızı teyit etmek üzere, e-devlet sistemi üzerinden kayıt olduğunuzu gösteren barkodlu belgeyi görüntüleyebilirsiniz.

1. Ön Kayıt Bilgi Formu’nu doldurma ve öğrenim ücreti ödeme işleminden herhangi birini gerçekleştirmeden e-kayıt yapmak isteyen adaylara, e-devlet sistemi üzerinde “ücretin ödenmediğine dair” hata mesajı çıkacaktır. Öğrenim ücretini ödeyen adayların Ön Kayıt Bilgi Formu’nu doldurduktan sonra e-kayıt işlemini tamamlamaları gerekir.

2. E-devlet kapısı üzerinden aşağıdaki konularda hata aldığı için kayıtlarını tamamlayamayan adayların, aşağıda belirtilen Öğrenci İşleri kayıt masasına teslim edilmesi gereken belgelerle birlikte 22-26 Ağustos 2022 tarihleri ve 09:00-17:00 saatleri arasında, Üniversiteye şahsen kayda gelmeleri gerekmektedir.

 • Millî Eğitim Bakanlığı Bilgi Sisteminden Lise mezunu olunduğuna ilişkin bilgi alınamaması: Bu hatayı alan adayların liseden tek dersinin ya da bütünleme sınavının kaldığına dair belge alarak şahsen kayda gelmeleri gerekir. 
 • MSB Askere Alma Daire Başkanlığı Sisteminden “Askerlik İşlemleri Yönünden Sakıncası Yoktur” bilgisinin alınamaması: Bu hatayı alan adayların Askerlik Şubelerinden “Askerlik İşlemleri Yönünden Sakıncası Yoktur” yazısı alarak şahsen kayda gelmeleri gerekir. 
 • Yükseköğretim Bilgi Sisteminde aktif öğrenci kaydının bulunması: Bu hatayı alan öğrencilerin kayıtlı oldukları Üniversiteden ilişiklerini kesmeleri ve bu işlemi tamamladıklarına ilişkin belge alarak şahsen kayda gelmeleri gerekir. Kayıt öncesinde ayrıca ilgili üniversitenin YÖKSİS bildirimini tamamlaması zorunludur.

3. Üniversite tarafından belirlenen burs ya da indirimlerden yararlanma koşulunu sağlayan adayların, ilgili belgeleri İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığına sunmaları gerekmektedir. İlgili burs ve indirimler hakkında Burs ve İndirim Yönergesi  sayfasından ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

ÜNİVERSİTEDE ŞAHSEN KAYIT YAPTIRILMASI

Aşağıdaki bölümlere kayıt hakkı kazanan adaylar, yukarıdaki önemli notlar alanında belirtilen nedenlerle e-kayıt yöntemi ile kaydını yapamayan adaylar ve Maltepe İndirimi  almaya hak kazanan adayların; (ÖSYS sonuçlarına göre Tıp Fakültesi ve Hemşirelik Yüksekokulu dışındaki tam ücretli kontenjanlarını birinci sırada tercih ederek yerleşen adaylardan (%25, %50 İndirimli kontenjanlara yerleşenler hariç olmak üzere); İstanbul ili Maltepe ilçesi sınırları içerisindeki bir liseden mezun olan veya nüfusa kayıtlı olduğu il-ilçesi İstanbul-Maltepe olan veya en az son bir yıldır İstanbul ili Maltepe ilçesinde ikamet edenlere, kesin kayıt sırasında %25 indirim uygulanır. Yukarıda açıklanan burs ve indirimlerin tamamı; zorunlu İngilizce hazırlık programı için en fazla iki yılı ve öğrenim süresini kapsar.) 22-26 Ağustos 2022 tarihleri ve 09:00-17:00 saatleri arasında Üniversitemize şahsen kayıt yaptırması gerekmektedir.

ŞAHSEN KAYIT TARİHLERİ VE KAYIT ADRESİ

Tıp Fakültesi

22 Ağustos 2022

Hemşirelik Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulu

23 Ağustos 2022

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi

24 Ağustos 2022

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi

Sağlık Bilimleri Yüksekokulu

Eğitim Fakültesi

 

25 Ağustos 2022

 

Güzel Sanatlar Fakültesi

Hukuk Fakültesi

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi

26 Ağustos 2022

İletişim Fakültesi

İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi

 

Yoğunluk yaşanmaması için, yerleştiğiniz Fakülteye/Yüksekokul/Meslek Yüksekokulu için ayrılan tarihte ÖĞRENCİ İŞLERİ KAYIT MASASINA TESLİM EDİLMESİ GEREKEN BELGELER ile birlikte kesin kaydınızı yaptırınız.

 

Kayıt Adresi: T.C. Maltepe Üniversitesi Marmara Eğitim Köyü 34857 Maltepe/İstanbul

(Kültür Merkezi Binası Giriş Katı)

ÖĞRENCİ İŞLERİ MASASI KAYIT İŞLEMLERİ

Mali İşler Masası kayıt işlemlerini tamamlayan adayların, aşağıdaki belgeleri Öğrenci İşleri Masasına teslim etmeleri gerekmektedir. Belgelerini eksiksiz teslim eden adayların kesin kayıt işlemleri tamamlanmış olacaktır. Kayıtta aday şahsen kayda kendisi gelemiyorsa; noter onaylı vekâletname ile vekili aracılığıyla kayıt yaptırılabilir. (18 yaşını dolduranlar için vekâletname istenecektir.)

ÖĞRENCİ İŞLERİ KAYIT MASASINA TESLİM EDİLMESİ GEREKEN BELGELER:

 • 2022 YKS Yerleştirme Sonuçları Belgesi (İnternet çıktısı) (Maltepe Üniversitesine yerleştiğini gösterir belge) ÖSYM’nin internet sayfasından alınan sonuç belgesinin altında Sonuç Belgesi Kontrol Kodu olması gerekmektedir. Kontrol kodu olmayan belgeler geçersiz sayılacaktır.
 • 2022 YKS Sonuç Belgesi (İnternet çıktısı) Tüm puanları gösteren, puan kartı belgesi) ÖSYM’nin internet sayfasından alınan sonuç belgesinin altında Sonuç Belgesi Kontrol Kodu olması gerekmektedir. Kontrol kodu olmayan belgeler geçersiz sayılacaktır.
 • Nüfus cüzdanının aslı ve bir adet fotokopisi (Aslı görevlilere ibraz edilecektir.)
 • Lise diplomasının aslı ve bir adet fotokopisi (Lise diplomasını henüz teslim almayanlar için geçici mezuniyet belgesinin aslı gerekmektedir. Daha önce üniversiteye kayıtlı olduğu için lise diploması elinde olmayan adaylar, kayıtlı olduğu kurumdan kaydını sildirmeli ve lise diplomasını teslim almalıdır. Henüz liseden mezun olamayan adaylar, liselerinden mezun olamadıklarını bildiren belge almalıdır. Kayıt sırasında lise diplomasının aslı görevliler tarafından görüldükten sonra fotokopisi Üniversitede kalacak ve diplomanın aslı adaya iade edilecektir. Lise Diploması elinde olmayan adayların e-devlet sisteminden alınan Lise Mezuniyet Belgesi kabul edilmektedir.)
 • Erkek adaylar için Askerlik Durum Belgesi (e-devletten alınmaktadır.) Erkek adayların kayıt işlemlerine başlamadan önce e-devletten askerlik durumlarını sorgulamaları gerekmektedir. Sorgu sonucu “askerlik şubesine başvurmanız gerekmektedir” uyarısı alan adayların kayıt işlemlerini askerlik şubesinden alacakları “okula kaydında sakınca yoktur” ibaresi yer alan yazı ile bizzat kampüse gelerek yaptırması gerekmektedir. (2002 ve daha önce doğumlu erkek adaylar için.)
 • 2 adet vesikalık fotoğraf (Renkli fotokopi geçerli değildir.)

İngilizce Yeterlilik (Hazırlık Sınıfı)

Öğretim Dili İngilizce Olan Programlarda İngilizce Yeterlilik

Öğretim dili İngilizce olan lisans bölümlerine/programlarına kayıtlı tüm adayların, İngilizce dil yeterliliklerini sağlamaları gerekir. Bu programlara yeni kayıt yaptıran adayların dil yeterlilikleri, Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından Üniversiteye ilk kayıtlarını yaptırdıkları akademik yılın başında düzenlenen İngilizce Yeterlilik Sınavı ile belirlenir.

Öğretim dili İngilizce olan programlara kayıt olan adayların İngilizce dil yeterliliği için 26 Eylül 2022 tarihinde saat: 10:00’da yapılacak olan İngilizce Yeterlilik Sınavına girmeleri veya Üniversite tarafından kabul edilen sınav belgelerini sunmaları gerekir. Kabul edilen sınavlarla ilgili bilgiyi Muafiyet koşulları sayfasından alabilirsiniz.

Sınavlardan başarılı olan adaylar, İngilizce Hazırlık Programından muaf olur ve lisans programında öğrenimlerine başlarlar. Sınavlardan yeterli puanı alamayan adaylarımız ise, aldıkları puana göre, uygun seviyeden İngilizce Hazırlık Programına yerleştirilirler. Hazırlık Programında 3 seviye bulunmaktadır. SEVİYE 1 Temel (A1), Alt-orta (A2) , Orta (B1) ve Üst Orta (B2) seviyelerinden oluşur. SEVİYE 2 Alt-orta (A2), Orta (B1) ve Üst Orta (B2) seviyelerinden oluşur. SEVİYE 3 Orta (B1) ve Üst Orta (B2) seviyelerinden oluşur.

İki yarıyılın sonunda hazırlık sınıfında başarısız olan öğrenciler, sonraki akademik yıla ait kayıt yenileme işlemlerini tamamlayarak ilave bir veya iki yarıyıl daha hazırlık sınıfına devam edebilirler.

Üniversite tarafından kabul edilen ve geçerlilik süresi dolmamış ulusal ya da uluslararası sınav belgesi olan adaylar, belgelerini 29 Ağustos-31 Ağustos-01 Eylül-02 Eylül 2022 tarihleri arasında Üniversite kayıtlarını tamamladıktan sonra Yabancı Diller Yüksekokuluna sunarak İngilizce Hazırlık Programından muafiyet talebinde bulunabilirler. Ayrıntılı bilgi, Yabancı Diller Yüksekokulu sayfasından alınabilir. Belgesi uygun olmayan adayların, mutlaka Üniversite tarafından düzenlenen dil yeterlilik sınavlarına girmeleri gerekmektedir.

Öğretim Dili Türkçe Olan Programların İngilizce Muafiyet Sınavı 

Öğretim dili Türkçe olan bölümlerde/programlarda İngilizce Hazırlık Programı isteğe bağlıdır. İsteğe bağlı olarak Hazırlık öğrenimi görmek isteyen adaylar, taleplerini Üniversite kayıtları sırasında Öğrenci İşleri ile İdari ve Mali İşler Daire Başkanlıklarına iletmelidirler. Adayların dil yeterliliklerinin belirlenebilmesi için Üniversite tarafından düzenlenen sınavlara girmeleri ya da Üniversite tarafından kabul edilen ve geçerlilik süresi devam eden ulusal veya uluslararası sınav belgesi sunmaları gerekir.

Öğretim dili Türkçe bölüme/programa kayıt yaptıran ve zorunlu İngilizce derslerinden muaf olmak isteyen adaylar için, 29 Eylül 2022 tarihinde saat:10:00’da İngilizce Muafiyet Sınavı yapılacaktır. Bu sınava girmek zorunlu değildir.

Öğrenci Yurdu

Yurtlar ve yurt başvuruları hakkında ayrıntılı bilgi almak için Yurtlar sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Üniversitemiz İletişim ve Ulaşım

Marmara Eğitim Köyü 34857 Maltepe/İSTANBUL

KEP Adresimiz: [email protected]

[email protected]

Tel: +90 (216) 626 10 50 - 444 65 87

Ayrıntılı iletişim bilgileri için tıklayınız.

 

Düşüncede Özgür, Eğitimde Çağdaş, Bilimde Evrensel