Maltepe Üniversitesi | 2019-2020 DGS Ek Yerleştirme Kayıt Bilgi Kitapçığı

2019-2020 DGS Ek Yerleştirme Kayıt Bilgi Kitapçığı

2019 DGS Ek yerleştirme sonuçlarına göre Üniversitemize yerleşen öğrencilerimizin kesin kayıt işlemleri 15-21 Ekim 2019 tarihleri arasında 08:30 – 17:00 saatleri arasında yapılacaktır.

Adayların aşağıda belirtilen belgelerle birlikte şahsen veya vekillerine verdikleri noter onaylı vekâletname ile kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Kayda Gelmeden Önce Lütfen:

 • Kayıt Bilgi Kitapçığını dikkatlice okuyunuz.
 • http://yenikayit.maltepe.edu.tr/ adresinden Online Ön Kayıt işleminizi tamamlayınız.
 • Kayıtta teslim edeceğiniz tüm belge ve formları, doğru ve eksiksiz hazırlayınız.
 • İleride çeşitli nedenlerle ihtiyaç duyabileceğinizi düşünerek, teslim edeceğiniz tüm belgelerin birer kopyasını alarak kendinizde saklamayı unutmayınız.

Kayıt Adresi: Maltepe Üniversitesi Marmara Eğitim Köyü 34857 Maltepe/İstanbul (Kültür Merkezi Binası)

KESİN KAYIT İŞLEM ADIMLARI

Kesin kayıt için öğrencilerin sırasıyla aşağıdaki işlemleri tamamlamaları gerekmektedir. Bu işlemlerle ilgili ayrıntılı bilgiler sonraki sayfalarda yer almaktadır.

 1. Online Ön Kayıt: Öğrencilerimizin, kesin kayıt için Üniversitemize gelmeden önce İnternet üzerinden Online Ön Kayıt işlemlerini mutlaka tamamlamış olmaları gerekmektedir. http://yenikayit.maltepe.edu.tr adresinden online ön kayıdınızı tamamlayınız.
 2. Mali İşler Masası Kayıt İşlemleri: Online ön kaydını tamamlayarak kesin kayıt için Üniversitemize gelen öğrencilerimizin öncelikle Mali İşler Masasındaki kayıt işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir. Tam burslu öğrencilerimiz sanal pos aracılığı ile herhangi bir ödeme yapmadan Mali İşler kaydını tamamlayabilir. Kaydını tamamlamayan tam burslu öğrencilerimizin Mali İşler Masasında kayıt yaptırmaları gerekmektedir.
 3. Öğrenci İşleri Masası Kayıt İşlemleri: Mali İşler Masasından sonra öğrencilerimizin Öğrenci İşleri Masasına gerekli belgelerini teslim ederek kesin kayıt işlemini tamamlamaları gerekmektedir.
 4. Yabancı Diller Masası: Öğretim dili İngilizce olan programlara ve Hukuk Fakültesine kayıt yaptıran öğrencilerimize, zorunlu İngilizce Hazırlık Sınıfıyla ilgili bu masadan bilgi verilecektir.

Öğretim dili İngilizce olan programlara ve Hukuk Fakültesine kayıt yaptıran öğrencilerin zorunlu İngilizce hazırlık sınıfından muaf olabilmeleri için;

 • İngilizce Programlar için Hazırlık Sınıfı Yeterlilik Sınavı:

25 Ekim 2019 Cuma saat 10:00

 • Türkçe Programlar için Muafiyet Sınavı: ( İngilizce I – İngilizce II dersleri için )

25 Ekim 2019 Cuma saat 10:30

Yabancı Diller Yüksekokulu Binasında Muafiyet Sınavı yapılacaktır. Muafiyet Sınavıyla ilgili ayrıntılı bilgi için Yabancı Diller Yüksekokuluyla görüşülmesi gerekmektedir.

1. ONLINE ÖN KAYIT

Öğrencilerimizin, kesin kayıt için Üniversitemize gelmeden önce İnternet üzerinden Online Ön Kayıtlarını mutlaka tamamlamış olmaları gerekmektedir. Online Ön Kaydını tamamlamadan kesin kayıt için Üniversitemize gelen öğrencilerimizin belgeleri Öğrenci İşleri Masasında teslim alınmayacak ve bu öğrenciler Online Ön Kayıtlarını yapmaları için bilgisayar laboratuvarlarına yönlendirileceklerdir. Bu nedenle yoğunluk yaşamamanız için Üniversitemize gelmeden önce Online Ön Kaydınızı yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Online Ön Kayıt İnternet Adresi: http://yenikayit.maltepe.edu.tr/

2. MALİ İŞLER MASASI KAYIT İŞLEMLERİ

Kesin kayıt işlemleri için önce Mali İşler Masasındaki işlemlerin tamamlanması gerekmektedir. Üniversitemize kesin kayıt yaptırmak için öğrencilerimizin ÖSYM bursluluk oranlarına göre ödemekle yükümlü oldukları öğrenim ücretlerini ödemeleri gerekmektedir. Tam burslu öğrencilerimiz sanal pos aracılığı ile herhangi bir ödeme yapmadan Mali İşler kaydını tamamlayabilir. Kaydını tamamlamayan tam burslu öğrencilerimizin Mali İşler Masasında kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Ödeme işlemi tamamlanmayan öğrencilerin Üniversiteye kayıtları yapılmaz, yenilenmez, yapılmış veya yenilenmiş olsa dahi geçersiz sayılır. Ücretler ve ödeme yöntemleri, her akademik yıl için Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir ve ilan edilir.

ÖDEME SEÇENEKLERİ
1-Peşin ödeme
2-Türkiye İş Bankası aracılığı ile kredili mevduat hesabı(ek hesap) açılarak taksitli ödeme
3- Kredi kartı ile ödeme

Ödeme seçenekleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

2019-2020 ÖĞRENİM ÜCRETLERİ:
Ücretler için tıklayınız.

3. ÖĞRENCİ İŞLERİ MASASI KAYIT İŞLEMLERİ

Mali İşler Masası kayıt işlemlerini tamamlayan öğrencilerin, aşağıdaki belgeleri Öğrenci İşleri Masasına teslim etmeleri gerekmektedir. Belgelerini eksiksiz teslim eden öğrencilerin kesin kayıt işlemleri tamamlanmış olacaktır.

ÖĞRENCİ İŞLERİ MASASINA TESLİM EDİLMESİ GEREKEN BELGELER:

 • 2019 DGS Ek yerleştirme sonuç belgesi (İnternet çıktısı, https://ais.osym.gov.tr)
 • Lise diplomasının aslı ve bir adet fotokopisi (Lise diplomasını henüz teslim almayanlar için geçici mezuniyet belgesinin aslı gerekmektedir. Daha önce üniversiteye kayıtlı olduğu için lise diploması elinde olmayan öğrenciler, kayıtlı olduğu kurumdan kaydını sildirmeli ve lise diplomasını teslim almalıdır. Henüz liseden mezun olamayan öğrenciler, liselerinden mezun olamadıklarını bildiren belge almalıdır. Kayıt sırasında lise diplomasının aslı görevliler tarafından görüldükten sonra fotokopisi Üniversitede kalacak ve diplomanın aslı öğrenciye iade edilecektir. Lise Diploması elinde olmayan adayların e-devlet sisteminden alınan Lise Mezuniyet Belgesi kabul edilmektedir.)
 • Önlisans diplomasının aslı ve fotokopisi (Önlisans diplomasını henüz teslim almayanlar için geçici önlisans mezuniyet belgesinin aslı ve fotokopisi. Kayıt sırasında diplomanın aslı görevliler tarafından görüldükten sonra fotokopisi Üniversitede kalacak ve diplomanın aslı öğrenciye iade edilecektir).
 • Nüfus cüzdanının aslı ve bir adet fotokopisi (Aslı görevlilere ibraz edilecektir).
 • 1998 ve daha önceki yıllarda doğmuş erkek adaylar için Askerlik Durum Belgesi (e-devletten online alınmaktadır).
 • 2 adet vesikalık fotoğraf (Renkli fotokopi geçerli değildir.)
 • Önlisans programında alınan derslere ilişkin 2 adet onaylı Transkript (Kayıttan sonra ilgili Fakülteye verilerek muafiyet talebinde bulunulacaktır).
 • Önlisans programında alınan derslere ilişkin onaylı ders içerikleri (Kayıttan sonra ilgili Fakülteye verilerek muafiyet talebinde bulunulacaktır).

BİLİŞİM HİZMETLERİ

Üniversitemizdeki akademik ve kültürel etkinlikleri paylaştığımız web sitemizin yanı sıra bilişim altyapımız ile öğrencilerimize hızlı ve sürekli hizmet vermeyi amaçlamaktayız. Öğrenci İşleri Masasında kayıt işlemlerinizi tamamladıktan sonra cep telefonunuza gelecek olan şifreyi kullanarak aşağıdaki bilişim hizmetlerinden faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Öğrenci Bilgi Sistemi (MÜBİS): Akademik dönem başlarında derslere kayıt, devam takibi, not takibi gibi işlemler için öğrencilerimize sunulan bilişim sistemidir.

Kablosuz Ağ: Tüm öğrencilerimiz kablosuz İnternetten sınırsız faydalanabilmektedir. 5651 sayılı İnternet yoluyla işlenen suçları düzenleyen kanun gereği yapılan tüm İnternet erişimi kayıt altına alınmaktadır.

Elektronik Kütüphane: Tüm öğrencilerimiz kurumumuzun abone olduğu İnternet tabanlı elektronik kütüphanelerden sınırsızca faydalanabilmektedir.

 Ayrıca, üniversite açıldığında E-posta hizmetinden faydalanabilirsiniz.

E-Posta Sistemi: Üniversite ile ilgili elektronik yazışmalar cep telefonu ile de erişebileceğiniz e-posta adresinize yollanacaktır. Resmi duyuru niteliği taşıyan bu iletileri zamanında okuyup değerlendirmeniz önemlidir. Maltepe Üniversitesi, bu hizmetin yanlış kullanımında ve zarar doğurabilecek her türlü haberleşmede yayını, bilgi aktarımını kesme hakkı ile öğrencinin mesajlarını silme, men etme veya posta hesabına son verme hakkını saklı tutar.

Maltepe Üniversitesi ve Microsoft, öğrencilerin teknolojiye erişimini kolaylaştırmak amacıyla Microsoft üretkenlik çözümlerinden Office 365'i, siz değerli öğrencilerimize sağlamak üzere anlaşmaya varmıştır. Bu anlaşma doğrultusunda, Maltepe Üniversitesi öğrencileri Office 365 Öğrenci Avantajı programı kapsamında Office 365 ürününün getirdiği faydalardan yararlanabileceklerdir.

Office 365 Öğrenci Avantajı Programı ile Maltepe Üniversitesi öğrencileri Microsoft Office Word, Excel, PowerPoint, OneDrive for Business, Outlook, OneNote, Access ve Publisher v.b. programları kullanma hakkına erişeceklerdir. Öğrencilerimiz sisteme giriş yaptıktan sonra “Şimdi Yükle” bağlantısı üzerinden indirecekleri kurulum dosyası yardımıyla kişisel bilgisayarlarına ve tabletlerine (en fazla 5 adet) Microsoft Office uygulamasının masaüstü sürümünü kurabilirler. Ayrıca, her öğrenci OneDrive üzerinde 1 TB depolama alanına sahip olabilecek ve bu sayede tüm dosyalarına internet bağlantısı olan her yerden erişebileceklerdir.

 Bu servislerden yararlanmak isteyen Maltepe Üniversitesi öğrencilerinin https://portal.office.com web adresinden sisteme giriş yapmaları gerekmektedir.

Sisteme ilk giriş için bilgileriniz;

Kullanıcı Adınız : Öğrenci_numaranız@st.maltepe.edu.tr
Şifreniz :  SMS ile iletilecektir.

Sisteme giriş yaptıktan sonra sizden şifrenizi unuttuğunuzda yeni şifrenizin cep telefonunuza ya da e-posta adresinize gönderilebilmesi için cep telefonu ve sürekli kullandığınız başka bir e-posta adresi gibi bilgiler istenecektir. Arzu ederseniz yine girişten sonra ayarlardan şifrenizi değiştirebilirsiniz. E-Posta şifreniz Üniversitemizde diğer hemen her yerde (MÜBİS, Kablosuz Ağ, Kütüphane, Uzaktan Eğitim Sistemi (MÜDES) v.s. ) kullandığınız tek şifrenizden farklıdır. 

Söz konusu E-posta sistemi mezun olduktan sonra sizlerle iletişim kurabilmek için kapanmayacaktır. Ayrıca bu sistem üzerinden tüm öğrencilere her gün Üniversitemizdeki etkinlikler ile ilgili duyurular yapılacak olup etkin olarak kullanılması tavsiye edilmektedir.

KAMPÜSE ULAŞIM

Üniversitemiz kampüsünün bulunduğu Marmara Eğitim Köyüne ulaşım için birden fazla seçenek bulunmaktadır. Görmek için tıklayınız

ARAÇ TANITIM KARTI (STICKER)

Marmara Eğitim Köyüne kendi aracınızla gelmek istediğiniz takdirde, Araç Tanıtım Kartı (Sticker) almanız gerekmektedir. Kendi aracı olan öğrencilerimizin Araç Tanıtım Kartlarını; Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığından almaları ve araçlarının sağ köşesine yapıştırmaları zorunludur. Araç Tanıtım Kartı olmayan ve/veya söz konusu kartı, sağ üst köşesine yapıştırılmamış olan araçlar Güvenlik Personeli tarafından yerleşkeye alınmayacaktır. 

Düşüncede Özgür, Eğitimde Çağdaş, Bilimde Evrensel