SOYAÇ ve Dr. Gabor Maté işbirliği ile "Compassionate Inquiry Self Study Short Course" programı devam ediyor | Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar İçin Uygulama ve Araştırma Merkezi (SOYAÇ)
SOKAKTA YAŞAYAN ve ÇALIŞAN ÇOCUKLAR İÇİN UYGULAMA ve ARAŞTIRMA MERKEZİ
Maltepe Üniversitesi / SOYAC

SOYAÇ ve Dr. Gabor Maté işbirliği ile "Compassionate Inquiry Self Study Short Course" programı devam ediyor

Paylaş

SOYAÇ gönüllüsü Beden Psikoterapisi Sertifikaları Klinik Psikoloji Yüksek Lisans öğrencileri Dr. Gabor Mate tarafından geliştirilen “Şefkatle Soruşturma” terapötik yaklaşımını öğreniyorlar.  Eğitim Ağustos - Kasım 2021 tarihleri arasında başlayan eğitim 16 hafta sonunda tamamlanacak eğitimde SOYAÇ Proje ekibinden olan katılımcıların öncelikle kendileri üzerine çalışmaları amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda eğitim kapalı grup ile sürdürülecektir.  Grubun, eğitimde öğretilecek teknik ve uygulamaları kendi içlerinde birbirleri ile çalışmaları beklenecektir. Eğitimde Facilitator/Kolaylaştırıcı olarak Compassionate Inquıry ekibinden Dr. Wendy Harris ile beraber çalışılacaktır.

 

Eğitim Materyalleri:

Çevrimiçi eğitim ve müfredat, Sat Dharam Kaur ND tarafından geliştirilmiştir   ve Dr. Maté tarafından verilen 5 Şefkatle Soruşturma çalıştayından alınan video ses kayıtları ve transkriptleri içerir. Katılımcıların eğitim videolarına sınırsız erişimleri ve pdfleri indirebilmeleri sağlanacaktır.  

 

Gabor Mate kimdir?

Gabor Mate, 6 Ocak 1944 yılında Budapeşte, Macaristan'da dünyaya gelmiştir. 1956 yılında ailesi ile birlikte Kanada'ya göçen yazar, yirmili yaşlarının sonlarında yerel bir lisede tarih öğretmeni olarak çalışırken, aniden tıp eğitimi almaya karar verir.

Gabor Mate, Doktorluk hayatı boyunca uyuşturucu bağımlıları, AIDS hastaları ve zihinsel engellilerle çalışmıştır. Yazar çok satan listesine giren ve yirmiden fazla dile çevrilen dört kitap yazmıştır.

Gabor Mate, aynı zamanda 2009 yılında Simon Fraser Üniversitesi tarafından verilen Alumnus Ödülünü kazanmış ve 2011 yılında Northern British Columbia Üniversitesinden onur doktorası almıştır

 

 

Addiction/Bağımlılık nedir?

Ünlü bağımlılık uzmanı Dr. Maté, ister kendimizde ister başkalarında olsun, bağımlılığa karşı şefkatli bir yaklaşım çağrısında bulunuyor. Dr. Maté, bağımlılıkların kaynağının genlerde değil, erken çocukluk ortamında bulunduğuna inanmaktadır. En son en çok satan kitabı Aç Hayaletler Diyarı'nda , tüm bağımlılıkların travma ve duygusal kayıplardan kaynaklandığını göstermek için en son bilim ve gerçek hayat hikayelerinden yararlanır.

 

Compassionate Inquiry/ Şefkatli Soruşturma nedir?

Compassionate Inquiry, dünyaya sunduğumuz görünümün altında yatanları ortaya çıkaran, Dr. Gabor Maté tarafından geliştirilmiş psikoterapötik bir yaklaşımdır.

 

Hem birey hem de terapist, Şefkatli Soruşturmayı kullanarak, sözcüklerin hem ifade ettiği hem de gizlediği gerçek mesajı oluşturan bilinç düzeyini, zihinsel iklimi, gizli varsayımları, örtük anıları ve beden durumlarını ortaya çıkarır.

 

Şefkatli Soruşturma ile kişi, hayatlarını yöneten bilinçdışı dinamikleri ve kendilerini onlardan nasıl özgürleştireceklerini fark edebilir.

 

“Şefkatli Soruşturmanın amacı, insanların kendilerine anlattıkları temel hikayeleri derinlemesine incelemektir – bilinçsizce kendilerine hangi hikayeyi anlattıklarını görmelerini sağlamak; bu inançların ne olduğu, nereden geldikleri; ve onları bu hikayeleri bırakma olasılığına ya da bu hikayelerin üzerlerindeki baskıyı bırakmalarına yönlendirin…

 

Şefkatli Soruşturma budur.”

~ Dr. Gabor Maté

 

Bağımlılık Makale ve Röportajlar için: 

https://www.facebook.com/watch/?v=617302199224453&extid=kuzI0fMcX5K3X8Iz

  • Addiction Rooted In Childhood Trauma, Says Prominent Specialist (California Healthline, January 2019)

https://californiahealthline.org/news/addiction-rooted-in-childhood-trauma-says-prominent-specialist/

  • Addicted to Ideology? With Gabor Maté (YouTube, November 2018)

https://www.youtube.com/watch?v=x2YdpvnwtGc

  • How Dealing With Past Trauma May Be the Key to Breaking Addiction (The Guardian, November 2018)

https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2018/nov/24/joanna-moorhead-gabriel-mate-trauma-addiction-treat?fbclid=IwAR0BoELfZvJirHohh04CMBeUi30W8s-Kt4i-mvPQsOP5lXPGezKqQJwzUr4

 

Detaylı Bilgi için; https://drgabormate.com/topic/addiction/

 

 

Şefkatli Soruşturma Makale ve Röportajlar için: 

  • Healing The Wounds Of Trauma: https://1mb74417820q1ck2sr1ws5qz-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2019/03/28-31-Interview-Gabor-Mate.pdf

  • Gently Dusting Off The Mind: Gabor Maté: https://www.youtube.com/watch?v=n9TTdP16FEY

 

Detaylı Bilgi için: https://drgabormate.com/topic/compassionate-inquiry/