Çöpten Sanat Eserine | Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar İçin Uygulama ve Araştırma Merkezi (SOYAÇ)
SOKAKTA YAŞAYAN ve ÇALIŞAN ÇOCUKLAR İÇİN UYGULAMA ve ARAŞTIRMA MERKEZİ
Maltepe Üniversitesi / SOYAC

Çöpten Sanat Eserine

Paylaş

Maltepe Üniversitesi Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar için Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (SOYAÇ) 2010 yılından bu yana Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü işbirliği ile yürüttüğü “Çocuklarla Birlikte” Projesi kapsamında Üniversitemize gelen, Efe Işıldaksoy ile 11 Nisan 2014 Cuma günü çocuklarla resim çalışması yapılmıştır.

Efe Işıldaksoy, çöpten topladığı eşyalarla sanat eserleri yapmaktadır. Yaptığı çalışmaları tekrar çöpün kenarına koyarak şehrin çeşitli yerlerinde sergiler oluşturmaktadır:

Sergim, şehrin çeşitli semtlerinin çöplerine işlerimi bırakarak başlayacak ve isteyen çöpün önünden istediği işi alıp götürebilecek. Neden çöp? Üzerinde bulunduğumuz dünyada milyonlarca yıldır yaşıyoruz ve geldiğimiz noktada her şey satılık. Yeterince para öderseniz her şeyi alabilirsiniz.

Para vermeden alabileceğiniz şeyler ise sokağınızdaki çöp tenekesinin içerisinde. Sanatın değeri, uğruna ödenen para ile ölçülüyor ve sanat gitgide insandan kopuyor. Uğruna para ödensin diye yapılıyor resimler, bilet satılsın diye oynanıyor oyunlar, çekiliyor filmler. Ben resimlerimi neden mi çöpe atıyorum. Çünkü onlar satılık değil.

Onlara para verip evinizin duvarına süs yapamazsınız. Ya da girişi paralı bir sergiye, belirli bir kesimin görmesi için asamazsınız… Çöpten farksızlar. Çünkü onlar için hiç para ödenmedi. Bir yandan sanata ihtiyaç duyan bireyler azalıyor. Diğer yandan sanat yok oluyor. Para kazanmak için yapılan sanatın temasını anlatmayın bana da sanatı sanatçılardan kurtarın.

Böylesi daha iyi olacak. Ve ekmeğini çöplerin içinden çıkaran insan, sanat demeye başladığında uygarlaşacağız, ya da kimse çöplerin arasında ekmek aramadığında…”

Efe Işıldaksoy, SOYAÇ yararına İngiltere’de açık arttırmada satılmak üzere aşağıdaki resmini bağışlamıştır: