Girişimcilik ve İş Geliştirme Merkezi (MUGİM) | Teknogirişimciye 30 milyon dolar destek ...
GİRİŞİMCİLİK ve İŞ GELİŞTİRME MERKEZİ (MUGİM)

Teknogirişimciye 30 milyon dolar destek ...

Paylaş

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, 30 milyon lira bütçe kullanarak bu yıl 300 genç teknogirişimciyi destekleyecek. Bakan Nihat Ergün, Teknogirişim Sermaye Desteği Programı için başvuru süresinin sona erdiğini, 2011 yılı için 776 genç girişimcinin 100 bin liralık hibe desteğinden yararlanmak amacıyla başvurduğunu bildirdi.

Ergün, ”Torba Yasa’ya 2011 yılı teknogirişim desteği için 30 milyon lira bütçe koyduk, bu yıl 300 genç girişimcimizi destekleyeceğiz” dedi.

Bakan Ergün, yaptığı açıklamada, Bakanlık olarak, Türkiye’nin teknoloji kapasitesini artırmaya büyük önem verdiklerini ifade etti. Teknoloji kapasitesi derken, teknoloji kullanma kadar, teknoloji üretmeye de vurgu yaptıklarını belirten Ergün, 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat yaparak dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedeflediklerini dile getirdi. Bu hedeflere ulaşmak için, Türkiye’nin üretim yapısı içinde ileri teknolojili ve yüksek katma değerli ürünlerin payını artırmak gerektiğini vurgulayan Bakan Ergün, şunları söyledi:

"Bakanlığımızın programları içinde en çok önemsediğimiz programlardan birisi de Teknogirişim Sermayesi Desteği programıdır. Zira bu program, ülkemizin iki önemli sorunu olan yenilikçilik ve girişimciliğe aynı anda cevap üretmektedir."

"2009 yılında 159 başvuru almış, 78 tanesini desteklemiştik. 2010 yılında ise başvuru sayısı 724′e yükselmiş ve 102 proje desteklenmiştir. Geçen yıl, son derece başarılı projelerin arasında 102 tanesini seçmek son derece zor olmuştu. Programa geçtiğimiz yıl, yurt dışındaki üniversitelerde eğitim görmüş 31 genç arkadaşımızın başvuru yapması, programın beyin göçünü tersine döndüren bir nitelik taşıdığını göstermektedir. Desteklenen projeler ağırlıklı olarak enformasyon, bilişim, elektrik-elektronik, kimya, tıp ve makine gibi kritik sektörlere aittir. Bu projeler, 48 farklı üniversiteden mezun öğrencilerimize aittir. Bugüne kadar destekten yararlanan arkadaşlarımızın çalışmaları da başarıyla ilerlemektedir. Arkadaşlarımız şu an çalışmalarını 20 farklı şehrimizde sürdürmektedir. 2009 yılındaki 78 girişimcimizden 3 tanesi patent almış, 20 tanesi ise ürününü ticarileştirmiştir. 2010 yılında destekten yararlanan arkadaşlarımızın da prototip üretme çalışmaları devam etmektedir.”

Kaynak: ntvmsnbc