2020-2021 Eğitim Öğretim YKS KAYIT İŞLEMLERİ

YKS KAYIT İŞLEMLERİ

Paylaş

2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı

YKS KAYIT İŞLEMLERİ

2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılında Üniversitemize YKS yerleştirmeleri sonucunda kayıt hakkı kazanan öğrenciler, 29 Ağustos-06 Eylül 2020 tarihleri arasında e-devlet kapısı üzerinden “e-kayıt” yöntemiyle veya Üniversiteye şahsen gelerek 31 Ağustos-06 Eylül 2020 tarih ve 09:00-17:00 saatleri arasında kayıtlarını yaptırabilirler.

Bu yöntemlerden herhangi biriyle, belirtilen tarihlerde kayıtlarını yaptırmayanlar Üniversitemize kayıt haklarını kaybederler.

Kayıt için gerekli koşulları taşımadığı sonradan anlaşılan ya da bu koşulları sonradan kaybeden öğrencilerin kayıtları yapılmış olsa dahi iptal edilir.

Kayıt işlemlerinin başlatılması için ilk olarak,  Ön Kayıt Bilgi Formunu  tam ve doğru olarak doldurmanız gerekmektedir.

İşlem Adımları:

Ön Kayıt Bilgi Formu’nu doldurmayan öğrencilerin e-kayıt işlemi başlamayacaktır.

 • Öğrenim ücretini ödeyiniz.

Online ödeme yapmak için tıklayınız.

 • E- Kayıt işlemini tamamlayınız.

Ön Kayıt Bilgi Formu’nu dolduran ve öğrenim ücretini ödeyen öğrencilerin e-kayıt işlemini tamamlamaları gerekir.

Ücretler ve Ödemeler

Kayıt işlemlerinin tamamlanabilmesi için, öğrencilerin kayda gelmeden önce ödemekle yükümlü oldukları ücretlerin tamamını ödemeleri gerekir.

2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Öğrenim Ücretleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Yurt Ücretleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Ödeme Seçenekleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Online ödeme yapmak için tıklayınız.

Her iki yönteme göre, kayıt yaptırma adımları aşağıda açıklanmaktadır:

E-DEVLET KAPISI ÜZERİNDEN ELEKTRONİK KAYIT (E-KAYIT):

YKS yerleştirme sonuçları kapsamında aşağıda belirtilen bölümlere/programlara kayıt hakkı kazanan öğrencilerin 29 Ağustos-06 Eylül 2020 tarihleri arasında e-devlet kapısı üzerinden, e-kayıt işlemlerini tamamlamaları gerekir.

 • Eğitim Fakültesi: İlköğretim Matematik Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Özel Eğitim Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (TR/EN)
 • Güzel Sanatlar Fakültesi: Gastronomi ve Mutfak Sanatları
 • Hemşirelik Yüksekokulu: Hemşirelik
 • Hukuk Fakültesi: Hukuk
 • İletişim Fakültesi: Gazetecilik, Görsel İletişim Tasarımı, Halkla İlişkiler ve Tanıtım (TR/EN), Radyo, Televizyon ve Sinema
 • İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi: Felsefe, Psikoloji (TR/EN), Sosyal Hizmet, Sosyoloji (TR/EN)
 • İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi: İşletme, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Uluslararası Ticaret ve Lojistik (TR/EN)
 • Meslek Yüksekokulu: Adalet, Anestezi, Bankacılık ve Sigortacılık, Bilgisayar Programcılığı, Çocuk Gelişimi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, İlk ve Acil Yardım, İş Sağlığı ve Güvenliği, Mimari Restorasyon, Moda Tasarımı, Radyo ve Televizyon Programcılığı, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği, Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Uçak Teknolojisi
 • Mimarlık ve Tasarım Fakültesi: Gemi ve Yat Tasarımı, İç Mimarlık, Mimarlık (TR/EN)
 • Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi: Bilgisayar Mühendisliği (EN), Elektrik-Elektronik Mühendisliği (EN), Endüstri Mühendisliği (EN), İnşaat Mühendisliği (TR/EN), Yazılım Mühendisliği (EN)
 • Tıp Fakültesi: Tıp (TR/EN)  

E-devlet kapısı üzerinden e-kayıt işlemleri için: https://www.turkiye.gov.tr (Giriş yaptıktan sonra, “E-Hizmetler” sayfasında yer alan “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı” başlığında “Üniversite E-Kayıt” sayfasına girerek Üniversite kaydı tamamlanır. YÖK tarafından yayımlanan “E-Kayıt Kılavuzu”na buradan ulaşabilirsiniz.)

E-kayıt işlemlerini tamamlayan öğrencilerin Üniversiteye gelmesine ve herhangi bir evrak teslimi yapmasına gerek yoktur. Üniversite kaydınızı teyit etmek üzere, e-devlet sistemi üzerinden kayıt olduğunuzu gösteren barkodlu belgeyi görüntüleyebilirsiniz.

1. Ön Kayıt Bilgi Formu’nu doldurma ve öğrenim ücreti ödeme işleminden herhangi birini gerçekleştirmeden e-kayıt yapmak isteyen öğrencilere, e-devlet sistemi üzerinde “ücretin ödenmediğine dair” hata mesajı çıkacaktır. Öğrenim ücretini ödeyen öğrencilerin Ön Kayıt Bilgi Formu’nu doldurduktan sonra e-kayıt işlemini tamamlamaları gerekir.

2. E-devlet kapısı üzerinden aşağıdaki konularda hata aldığı için kayıtlarını tamamlayamayan öğrencilerimizin, belirtilen belgelerle birlikte 31 Ağustos-06 Eylül 2020 tarihleri ve 09:00-17:00 saatleri arasında, nüfus cüzdanı asıllarıyla birlikte, Üniversiteye şahsen kayda gelmeleri gerekmektedir.

 • Millî Eğitim Bakanlığı Bilgi Sisteminden Lise mezunu olunduğuna ilişkin bilgi alınamaması: Bu hatayı alan öğrencilerin liseden tek dersinin ya da bütünleme sınavının kaldığına dair belge alarak şahsen kayda gelmeleri gerekir. 
 • MSB Askere Alma Daire Başkanlığı Sisteminden “Askerlik İşlemleri Yönünden Sakıncası Yoktur” bilgisinin alınamaması: Bu hatayı alan öğrencilerin Askerlik Şubelerinden “Askerlik İşlemleri Yönünden Sakıncası Yoktur” yazısı alarak şahsen kayda gelmeleri gerekir. 
 • Yükseköğretim Bilgi Sisteminde aktif öğrenci kaydının bulunması: Bu hatayı alan öğrencilerin kayıtlı oldukları Üniversiteden ilişiklerini kesmeleri ve bu işlemi tamamladığına ilişkin belge alarak şahsen kayda gelmeleri gerekir. Kayıt öncesinde ayrıca ilgili üniversitenin YÖKSİS bildirimini tamamlaması zorunludur.

3. Üniversite tarafından belirlenen ek burs ya da indirimlerden yararlanma koşulunu sağlayan öğrencilerin, ilgili belgeleri Öğrenci İşleri ile İdari ve Mali İşler Daire Başkanlıklarına sunmaları gerekmektedir. İlgili burs ve indirimler hakkında Burs ve İndirim Yönergesi  sayfasından bilgi alabilirsiniz.

4. Kendi Hikâyeni Yaz Burs ve İndirim Sistemi"nin önerdiği tercih indirimini kullanmak isteyen ve yerleştiği tercih sırası 4 ve üzerinde (4,5,6,7,8,9…) olup 1. sıradan itibaren tamamen Maltepe Üniversitesi programlarını tercihlerine yazan öğrencilerimiz kanıt olarak yükleyecekleri sıralama belgesinin kontrolünü beklemelidirler. Bu öğrencilerimizin başvurularını kesinlikle son güne bırakmamalarını rica ederiz.

ÜNİVERSİTEDE ŞAHSEN KAYIT YAPTIRILMASI:

Aşağıdaki bölümlere kayıt hakkı kazanan öğrenciler, yukarıdaki önemli notlar alanında belirtilen sebeplerle e-kayıt yöntemi ile kaydını yapamayan öğrenciler ve Maltepe Bursu almaya hak kazanan adayların; 31 Ağustos-06 Eylül 2020 tarihleri ve 09:00-17:00 saatleri arasında Üniversitemize şahsen kayıt yaptırması gerekmektedir. Öğrencilerin şahsen kayıt sırasında nüfus cüzdanı asıllarının yanında olması gerekmektedir.

 • Güzel Sanatlar Fakültesi: Çizgi Film ve Animasyon, Grafik Tasarımı, Sahne Sanatları
 • Konservatuvar: Bestecilik ve Orkestra Şefliği, Piyano, Arp ve Gitar, Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar, Yaylı Çalgılar

*ADAYLAR İSTEMELERİ HALİNDE, AŞAĞIDA BELİRTİLEN TARİHLERDE ÜNİVERSİTEMİZE ŞAHSEN KAYDA GELEBİLİRLER.*

ŞAHSEN KAYIT TARİHLERİ VE KAYIT ADRESİ

 

Tıp Fakültesi

31 Ağustos 2020

Hukuk Fakültesi

İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi

01 Eylül 2020

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi

Eğitim Fakültesi

 02 Eylül 2020

Güzel Sanatlar Fakültesi

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi

03 Eylül 2020

İletişim Fakültesi

Hemşirelik Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulu

04 Eylül 2020

 

Kesin kayıtlar sırasında yoğunluk yaşanmaması için, yerleştiğiniz Fakülte/Yüksekokul’a ayrılan tarihte kesin kaydınızı yaptırınız.

Kayıt Adresi: Maltepe Üniversitesi Marmara Eğitim Köyü 34857 Maltepe/İstanbul

(Kültür Merkezi Binası)

Ödeme işlemi tamamlanmayan öğrencilerin Üniversiteye kayıtları yapılmaz, yenilenmez, yapılmış veya yenilenmiş olsa dahi geçersiz sayılır. Ücretler ve ödeme yöntemleri, her akademik yıl için Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir ve ilan edilir.

ÖĞRENCİ İŞLERİ MASASI KAYIT İŞLEMLERİ

Mali İşler Masası kayıt işlemlerini tamamlayan öğrencilerin, aşağıdaki belgeleri Öğrenci İşleri Masasına teslim etmeleri gerekmektedir. Belgelerini eksiksiz teslim eden öğrencilerin kesin kayıt işlemleri tamamlanmış olacaktır. Kayıtta öğrenci şahsen kayda kendisi gelemiyorsa, noter onaylı vekâletname ile kayıt yaptırılabilir.

ÖĞRENCİ İŞLERİ MASASINA TESLİM EDİLMESİ GEREKEN BELGELER:

 • 2020 YKS Yerleştirme Sonuçları Belgesi (İnternet çıktısı) (Maltepe Üniversitesi’ne yerleştiğini gösterir belge) ÖSYM’nin internet sayfasından alınan sonuç belgesinin altında Sonuç Belgesi Kontrol Kodu olması gerekmektedir. Kontrol kodu olmayan belgeler geçersiz sayılacaktır.
 • 2020 YKS Sonuç Belgesi (İnternet çıktısı) Tüm puanları gösteren, puan kartı belgesi) ÖSYM’nin internet sayfasından alınan sonuç belgesinin altında Sonuç Belgesi Kontrol Kodu olması gerekmektedir. Kontrol kodu olmayan belgeler geçersiz sayılacaktır.
 • Nüfus cüzdanının aslı ve bir adet fotokopisi (Aslı görevlilere ibraz edilecektir).
 • Lise diplomasının aslı ve bir adet fotokopisi (Lise diplomasını henüz teslim almayanlar için geçici mezuniyet belgesinin aslı gerekmektedir. Daha önce üniversiteye kayıtlı olduğu için lise diploması elinde olmayan öğrenciler, kayıtlı olduğu kurumdan kaydını sildirmeli ve lise diplomasını teslim almalıdır. Henüz liseden mezun olamayan öğrenciler, liselerinden mezun olamadıklarını bildiren belge almalıdır. Kayıt sırasında lise diplomansının aslı görevliler tarafından görüldükten sonra fotokopisi Üniversitede kalacak ve diplomanın aslı öğrenciye iade edilecektir. Lise Diploması elinde olmayan adayların e-devlet sisteminden alınan Lise Mezuniyet Belgesi kabul edilmektedir.)
 • Erkek adaylar için Askerlik Durum Belgesi (e-devletten online alınmaktadır) 2000 ve daha önce doğumlu erkek öğrenciler için.
 • 2 adet vesikalık fotoğraf (Renkli fotokopi geçerli değildir.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İngilizce Yeterlilik

Öğrenim Dili İngilizce Olan Programlarda İngilizce Yeterlilik

Öğrenim dili İngilizce olan lisans bölümlerine/programlarına kayıtlı tüm öğrencilerin, İngilizce dil yeterliliklerini sağlamaları gerekir. Bu programlara yeni kayıt yaptıran öğrencilerin dil yeterliliği, Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından Üniversiteye ilk kayıtlarını yaptırdıkları akademik yılın başında düzenlenen SEVİYE 1 Temel (A1), Alt-orta (A2) , Orta (B1) ve Üst Orta (B2) seviyelerinden oluşur. SEVİYE 2 Alt-orta (A2), Orta (B1) ve Üst Orta (B2) seviyelerinden oluşur. SEVİYE 3 Orta (B1) ve Üst Orta (B2) seviyelerinden oluşur. ELT (İngilizce Öğretmenliği Programı öğrencileri) Orta (B1) ve Üst Orta (B2) seviyelerinden oluşur.

Sınavlardan başarılı olan öğrenciler, İngilizce Hazırlık Programından muaf olur ve lisans programında öğrenimlerine başlarlar. Sınavlardan yeterli puanı alamayan öğrencilerimiz ise, aldıkları puana göre İngilizce Hazırlık Programına yerleştirilirler. 

İki yarıyılın sonunda hazırlık sınıfında başarısız olan öğrenciler, sonraki akademik yıla ait kayıt yenileme işlemlerini tamamlayarak ilave bir veya iki yarıyıl daha hazırlık sınıfına devam edebilirler.

Öğrenim dili İngilizce olan programlara kayıt olan öğrencilerin İngilizce dil yeterliliği için 28 Eylül 2020 tarihinde yapılacak olan İngilizce Yeterlilik Sınavına girmeleri veya Üniversite tarafından kabul edilen sınav belgelerini sunmaları gerekir. Kabul edilen sınavlarla ilgili Muafiyet koşulları sayfasından bilgi alabilirsiniz.

Üniversite tarafından kabul edilen ve geçerlilik süresi içinde ulusal ya da uluslararası sınav belgesi olan öğrenciler, belgelerini 07-11 Eylül 2020 tarihleri arasında Üniversite kayıtlarını tamamladıktan sonra Yabancı Diller Yüksekokuluna sunarak İngilizce Hazırlık Programından muafiyet talebinde bulunabilirler. Ayrıntılı bilgi, Yabancı Diller Yüksekokulu sayfasından alınabilir. Belgesi uygun olmayan öğrencilerin, mutlaka Üniversite tarafından düzenlenen dil yeterlilik sınavlarına girmeleri gerekmektedir.

Öğrenim Dili Türkçe Olan Programlarında İngilizce Muafiyet Sınavı 

Öğrenim dili Türkçe olan bölümlerde/programlarda İngilizce Hazırlık Programı isteğe bağlıdır. İsteğe bağlı olarak Hazırlık öğrenimi görmek isteyen öğrenciler, taleplerini Üniversite kayıtları sırasında Öğrenci İşleri ile İdari ve Mali İşler Daire Başkanlıklarına iletmelidirler. Öğrencilerin dil yeterliliği düzeylerinin belirlenebilmesi için Üniversite tarafından düzenlenen sınavlara girmeleri ya da Üniversite tarafından kabul edilen ve geçerlilik süresi içinde ulusal veya uluslararası sınav belgesi sunmaları gerekir.

Öğrenim dili Türkçe bölüme/programa kayıt yaptıran ve zorunlu İngilizce derslerinden muaf olmak isteyen öğrenciler için, 30 Eylül 2020 tarihinde İngilizce Muafiyet Sınavı yapılacaktır.

Türkçe programa kayıt olan öğrencilere, isteğe bağlı İngilizce Hazırlık Programına devam etmek istemeseler de Üniversite tarafından yapılan dil yeterlilik sınavlarına girmeleri önemle tavsiye edilir. Bu sınav sonuçlarına veya iletilen ulusal/uluslararası sınav belgelerine göre öğrenciler, bölümlerinin/programlarının seçmeli dersleri arasında yer alan öğrenim dili İngilizce olan dersleri alabilirler.

 

Yurtlar

Yurtlar ve yurt başvuruları hakkında bilgi almak için Yurtlar sayfamızı inceleyebilirsiniz.

İletişim ve Ulaşım

Marmara Eğitim Köyü 34857 Maltepe/İSTANBUL

K Adresimiz: [email protected]

[email protected]

Tel: +90 (216) 626 10 50 - 444 65 87

Ayrıntılı iletişim bilgileri için tıklayınız.vb. )