ARAMA KURTARMA BİRLİĞİ

Elektrik Çarpmalarında Kurtarma

Share

Elektrik çarpan kişiye kesinlikle çıplak elle dokunulmamalıdır.

Sigorta çıkarılmalı ya da ana şalter indirilmelidir. Alete ait fiş çıkarılmalıdır. Bunlar yapılamıyorsa, ayaklara kauçuk ayakkabı veya terlik, ellere lâstik eldiven giyilerek, bıçak veya makasla elektrik teli kesilmelidir. (Çıplak elle veya altı kösele ayakkabı ile yere basılarak elektrik teli tutulmamalıdır.)

Bunlar yapılamıyorsa, elektrik çarpan kişinin elektrik teliyle bağlantısını kesmek için kuru sopa, tahta, deri kemer, kalın gazete tomarı ya da ip kullanılmalıdır. Bu gereçlerden bulunulabileni elektrik çarpan kişinin beli hizasına getirilmeli, kişiye temas etmeden iki ucundan tutularak çekilmeli ve kurtarılmalıdır. Kurtarıcı da ayaklarının altına kuru gazete kağıdı koyarak yerle vücut arasındaki ilişkiyi kesmelidir.

 

Kaybolma, mahsur kalma, yangın, trafik kazası gibi doğal insani ve teknolojik afetlerde insan unsuru ön planda olmak üzere hertürlü canlıyı tehlikeli ortamdan uzaklaştırmak ,

Kazaya uğrayan veya kaybolan kişiler için yapılan ihbara en kısa sürede değerlendirerek operasyona katılacak eğitimli ve sertifkalı profesyonel ekibin olay yerine gitmesini sağlayarak etkin arama kurtarma çalışmaları yapmak,

Gerk üyelerimiz gerek üyelerimiz dışındaki resmi özel kurum ve kuruluşlara İlk yardım, Afet bilgisi, Arama- kurtarma, doğa sporları, alternatif sporlar gibi hususlarda eğitim ve seminer vermek konusu ile ilgili tatbikat yapmak aynı amaçla kurulumuş olan yurt içi ve yurt dşındaki gereçek ve tüzel kişilere vakıf, dernek, kamu kurum ve kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapmak ve denışmanlık hizmeti vermek, Devlet birimlerine bu konularda yardımcı olmaktır.